Landcare facilitators

Regional Agriculture Landcare Facilitators (RALFs)

Facilitators provide important agricultural services.

We have committed $36 million to this critical service. This will ensure it continues until 2022-23.

Services are available to:

  • land managers
  • Landcare groups
  • farming systems groups.

Services

RALFs help to coordinate and deliver:

  • natural resource management activities, such as workshops, farm demonstrations or peer learning sessions
  • new communities of practice that support sustainable agriculture
  • regional community engagement plans.

They can also help with facilitating ideas and practices, such as:

  • building resilience to significant changes in climate
  • on‐farm biosecurity
  • chemicals management
  • innovative practices.

Program

This initiative is part of the Regional Land Partnerships program. It is an important second phase of the $1 billion National Landcare Program.

Find your RALF

 These tables list the contact details of the RALFs in each state or territory.

[expand all]

ACT/New South Wales

NameManagement UnitEmail addressContact number
Lana AndrewsNorth West lana@trla.org.au0407 885 105
Dale KirbyNorth West Dale.kirby@lls.nsw.gov.au0468 429 919
Sara ChapmanNorth West Sara.chapman@lls.nsw.gov.au02 6750 9003
Michael GoodenRiverina Michael.gooden@lls.nsw.gov.au0455 448 297
Liz DavisCentral Tablelands liz.davis@lls.nsw.gov.au0427 452 662
02 6363 7872
Mindy GreenwoodNorth Coast mindy.greenwood@lls.nsw.gov.au0405 352 320
02 6623 3940
Daintry GerrandHunter Daintry.gerrand@lls.nsw.gov.au0429 198 472
Linda Dedovic (acting)Greater Sydney linda.dedovic@lls.nsw.gov.au02 4724 2137
Peter PigottSouth East Peter.pigott@lls.nsw.gov.au0429 928 038
02 4464 6014
Simon RoweMarine simon@oceanwatch.org.au02 9660 2262
Tamara HarrisCentral West Tamara.harris@lls.nsw.gov.au0418 280 616
Sandy DellwoMurray sandy.dellwo@lls.nsw.gov.au0408 400 719
03 5881 9937
Johnelle StevensNorthern Tablelands johnelle.stevens@lls.nsw.gov.au0409 791 619
Anya SalmonNorthern Tablelands Anya.salmon@lls.nsw.gov.au0455 481 170
Charles BensonWestern Charles.benson@lls.nsw.gov.au0427 932 526

Queensland

NameManagement UnitEmail addressContact number
Ryan TrottBurnett Mary ryan.trott@bmrg.org.au0429 144492
07 4181 2999
Dominique GlasgowBurnett Mary Dominique.glasgow@bmrg.org.au0468 830 399
07 4169 0720
Laura MillerNorthern Gulf Laura.miller@northerngulf.com.au0438 705 477
Juliane (Julia) KasiskeMackay Whitsunday Juliane.kasiske@reefcatchments.com0488 730 021
07 4964 6111
Pru WhartonSouthern Gulf landcare@southerngulf.com.au0428 888 079
07 4743 1888
Susie ChapmanSouth East Susie.c@hlw.org.au0400 910 682
Bruce LordSouth East bruce.l@hlw.org.au0427 013 284
Peter ArthoferBurdekin Peter.arthofer@nqdrytropics.com.au0488 675 033
07 47993541
Andrew HartwigCape York ahartwig@capeyorknrm.com.au0418 216 300
Jenny RedwayWet Tropics Jenny.redway@terrain.org.au0415 136 328
Thomas FosterSouthern Queensland Tom.foster@sqnrm.com.au0427 056 441
Vicki HorstmanFitzroy Vicki.Horstman@fba.org.au0419 160 537
07 4999 2842
Doug AllpassDesert Channels doug.allpass@dcq.org.au0427 427 090
07 4652 7814
Kate PercivalSouth West Kate.percival@sqnrm.com.au0427 542 283
07 4656 8500

Northern Territory

Name

Management Unit

Email address

Contact number

Jacob Betros

Northern Territory

Jacob.betros@territorynrm.org.au

0432 685 981

South Australia

NameManagement UnitEmail addressContact number
Melissa HorganSouth Australian  Arid Lands melissa.horgan@sa.gov.au0409 896 402
08 8648 5300
Lucy HydeAdelaide and Mount Lofty Ranges lucy.hyde@sa.gov.au0408 678 890
08 8130 9066
Mary CrawfordEyre Peninsula Mary.crawford@sa.gov.au0407 187 878
Susan StovellEyre Peninsula Susan.stovell@sa.gov.au08 8688 3201
Skylea McLeanSouth East Skylea.McLean@sa.gov.au0437 030 765
08 8762 9700
Eykolina BennySouth East Eykolina.benny@sa.gov.au0417 575 474
08 8735 1144
Damon CusackKangaroo Island Damon.Cusack@sa.gov.au08 8553 4441
Eliza RiegerSouth Australian Murray-Darling Basin Eliza.rieger@sa.gov.au0408 416 684
Emma McInerneyNorthern and Yorke emma@agex.org.au0455 527 909
Walter TjamiAṉangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) Lands
(Alinytjara Wilurara)
Walter.Tjami@anangu.com.au0476 919 013

Tasmania

NameManagement UnitEmail addressContact number
Adrian JamesNorth NRM ajames@nrmnorth.org.au03 6333 7784
Tom O’MalleyNRM North West tomalley@cradlecoast.com0408 055 272
03 6433 8400

Victoria

NameManagement UnitEmail addressContact number
Emma OrgillEast Gippsland  Victoria emma.orgill@fevl.org.au0400 467 921
03 5154 2867
Darren BainNorth Central Darren.bain@nccma.vic.gov.au0419 560 348
03 5440 1893
Ray ZippelWimmera wimmerRALF@wcma.vic.gov.au0427 316 990
03 5382 6076
Glen SutherlandMallee Glen.sutherland@malleecma.com.au0417 396 973
03 5051 4308
Cameron FlowersMallee Cameron.flowers@malleecma.com.au0427 509 663
Sam ShannonWest Gippsland sams@wgcma.vic.gov.au0409 944 114
03 5613 5978
Dion BorgGlenelg Hopkins d.borg@ghcma.vic.gov.au0419 879 150
Lachlan CampbellNorth East Lachlan.campbell@necma.vic.gov.au0400 852 482
02 6043 7672
Karen O’KeefeCorangamite Karen.okeefe@ccma.vic.gov.au03 5232 9100
Karen ThomasPort Phillip & Westernport Victoria karen.thomas@ppwcma.vic.gov.au0427 480 170
Kerstie LeeGoulburn Broken kerstiel@gbcma.vic.gov.au03 5764 7507

Western Australia

NameManagement UnitEmail addressContact number
Jacqueline LucasAvon River Basin jlucas@wheatbeltnrm.org.au0427 934 112
08 9670 3113
Shay CrouchSwan Shay.crouch@perthnrm.com0417 042 818
08 9374 3310
Graham McAlpineSwan graham.mcalpine@perthnrm.com0417 042 818
08 9374 3310
Lizzie KingNorthern Agriculture Region Lizzie.King@nacc.com.au0447 361 335
08 9973 1444
Annabelle GarrattNorthern Agriculture Region Annabelle.Garratt@nacc.com.au0448 986 879
08 99380100
Peter CliftonSouth West Peter.clifton@swccnrm.org.au0409 680 900
08 9724 2469
Sarah JefferyRangelands sarahj@rangelandswa.com.au0427 626 222
Letisha NewmanSouth Coast letishan@southcoastnrm.com.au08 9845 8508
Kylie FletcherSouth Coast kylief@southcoastnrm.com.au08 9076 2201
Paula PownallPeel-Harvey Paula.pownall@peel-harvey.org.au0419 378 496